Ako vybrať brašny a batohy pre notebooky?

Ak cestujete do zamestnania alebo na prednášky s notebookom, iste ste zistili, že obyčajný batoh alebo kabelka nie je pre prenos elektroniky ideálna. V takom prípade voľte radšej špecializované tašky na notebooky a batohy na to určené. Tašky na notebook však nemusia vyhovovať každému, preto vám poradíme, aký typ obalu bude pre vás ten pravý.

Ak cestujete do zamestnania alebo na prednášky s notebookom, iste ste zistili, že obyčajný batoh alebo kabelka nie je pre prenos elektroniky ideálna. V takom prípade voľte radšej špecializované tašky na notebooky a batohy na to určené. Tašky na notebook však nemusia vyhovovať každému, preto vám poradíme, aký typ obalu bude pre vás ten pravý.

Doba čítania 6 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Taška, batoh, alebo kufor?

Nie ste si istí, či zvoliť radšej tašku, alebo batoh na notebook? Rozhodujúcim parametrom by v tejto chvíli mala byť vzdialenosť a s ňou spojený komfort. Chystáte sa s notebookom cestovať hromadnou dopravou naprieč mestom? Alebo nasadnete do auta a notebook ponesiete len z garáží do svojej kancelárie?

Batohy na notebook

Čím dlhšie prenášate notebook, tým intenzívnejšie vnímate jeho ťažobu. Pre dlhšie vzdialenosti preto radšej voľte batohy na notebook. Váš chrbát vám iste poďakuje a pohyb po meste bude oveľa komfortnejší. Ak za prácou, či inými povinnosťami jazdíte na motorke, alebo na bicykli, potom je voľba práve batohu na notebook jasnou voľbou.

Tašky na notebook

Oproti tomu tašky na notebook vyberáme vtedy, kedy nám cesta s notebookom zaberie len niekoľko minút. Okrem komfortu je tu ďalším rozhodujúcim parametrom tiež štýl. Vtedy padne voľba skôr na tašky, ktoré k elegantnému obleku vyzerajú lepšie. Pri hľadaní uložených vecí sa v brašniach o niečo lepšie zorientujete vďaka praktickej vnútornej organizácii. Všetko je navyše hneď pri ruke. To by vám mohlo u batohu vadiť. Pre každú drobnosť ho musíte odnímať z chrbta a loviť často hlboko vo vreckách.

Kufre na notebook

Obstarávate obal na notebook s vidinou častých výjazdov za prácou do zahraničia, služobných ciest, či iných programov? V takej chvíli by ste mohli siahnuť po kufri na notebook, niekedy tiež známym ako tašky na kolieskach. Kufor väčšinou disponuje dostatočným priestorom nielen na notebook a príslušenstvo, ale aj iné položky, ako košele alebo pár náhradných topánok. Kufre bývajú vybavené okrem množstvom vreciek tiež výsuvnou rukoväťou a visiacim zámkom TSA. Často môžete využiť mnoho vychytávok ako napríklad integrovaný USB port, kde môžete nabíjať telefón.

Kedy stačí puzdro na notebook?

Ak máte svoj obľúbený batoh, alebo radi striedate kabelky podľa designu, najskôr pre vás nebude jeden univerzálny obal ten pravý. Od toho sú tu praktické púzdra na notebooky, ktoré môžete vložiť do akejkoľvek preferovanej tašky. Puzdrá využijete aj na cestovanie, kedy ich spolu s notebookom môžete pohodlne vložiť medzi ostatné zabalené veci. Ďalšie príslušenstvo sa však do puzdra väčšinou už nezmestí.

Elegantné puzdro na notebook

Puzdrá váš notebook ochránia proti poškriabaniu, pred chladom, prachom a môžu čiastočne utlmiť prípadný pád. Väčšinou bývajú vyrobené z neoprénu, či iných odolných materiálov, ktoré notebook izolujú od prípadnej vlhkosti. Pokiaľ už vlastníte tašku na notebook, je samozrejme púzdro zbytočné. Pred jeho výberom si vždy starostlivo overte správnu veľkosť. Ak by ste zaobstarali puzdro o dosť väčšie, uložený počítač by sa počas cesty mohol voľne posúvať. Ďalej si rozmyslite, či vám stačí najjednoduchšia verzia obalu bez pútka, alebo dáte prednosť menšiemu popruhu.

Na čo sa zamerať

Rozmery notebooku

Najdôležitejším parametrom sú bezpochyby rozmery notebooku. Vždy si najskôr zistite uhlopriečku notebooku, teda vzdialenosť medzi ľavým spodným rohom a pravým horným rohom displeja. Táto vzdialenosť býva udávaná v palcoch ("), kedy 1" = 2,54 cm. Obal musí byť maximálne prispôsobený veľkosti, inak nie je počítač správne ukotvený a môže sa počas ciest rôzne posúvať. Tašky na notebook najčastejšie vidíme vo veľkostiach:

Komfort

Podľa zvoleného typu obalu sa zameriavame na kvalitu spracovania jednotlivých častí. U batohov to bude najmä polstrovanie popruhov a anatomicky tvarovaný chrbát pre správne odvetrávanie. Zatiaľ čo u tašiek a brašní kontrolujeme pevnosť ramenných popruhov a mäkkosť pútok na prenášanie. Ramenné popruhy voľte také, kde ľahko nastavíte dĺžku, prípadne vyberiete úplne. V takej chvíli určite oceníte skôr pevné kovové pútka, než plastové spracovanie príchytiek popruhov. Ak sa bavíme o komforte pri nosení, nesmieme zabudnúť na podstatnú položku a tou je hmotnosť. Najľahšie materiály sú obvykle polyesterové a nylonové. Najťažšie bývajú kožené tašky, ktoré sú však elegantnejšie.

Bezpečnosť

Bezpečnosťou sa myslí ideálny obal na notebook, ktorý ho zároveň chráni a izoluje od rôznych nepriaznivých vplyvov ako vlhko, chlad, prach, poškriabanie. Z tohto hľadiska vyberajte vodeodolné spevnené materiály. Dodatočná vrstva peny potom ďalej znižuje riziko poškodenia. Niektoré batohy môžu byť vybavené špeciálnou konštrukciou pre ochranu rohov počítača. Z tohto pohľadu sú na tom púzdra na notebook o niečo horšie ako batohy či brašne, pretože sú zvyčajne vyrobené z mäkších materiálov. Počítač tak nechráni pred pádom alebo iným mechanickým poškodením.

Vnútorné usporiadanie

Podľa preferencií voľte usporiadanie tak, aby najviac vyhovovalo vašim potrebám. Budete prenášať okrem notebooku aj niekoľko dokumentov a iných predmetov? Vyberajte obaly s niekoľkými vreckami a rozdelením, ktoré vám pomôžu priestor lepšie zorganizovať a udržať poriadok. Samotný počítač by mal mať potom vlastný priestor, ktorý môžete ideálne aj uzavrieť zipsom. Moderné obaly môžu byť vybavené integrovaným nabíjacím USB konektorom, ktorý umožní z vnútornej strany pripojiť powerbanku k telefónu. Ak vlastníte len púzdro na notebook, môže sa vám hodiť organizér do kabelky alebo obaly na odev, ktoré môžete využiť na služobnej ceste.

10 tipov, ako sa starať o obal na notebook

  • Dodržujte nosnosť tašky - ak ťažko zapnete zips, najskôr ste nezvolili správnu veľkosť. Pravidelným preťažovaním materiálu dochádza k znižovaniu životnosti.

  • Skontrolujte, či sú všetky kancelárske potreby správne uschované. Ostré predmety by mohli poškodiť nielen tašku, ale aj notebook vo vnútri.

  • Pokiaľ s batohom, či taškou zmoknete, všetko vyprázdnite a nechajte otvorený obal preschnúť cez nos.

  • Batohy neperte v práčke, ale umývajte zľahka hubkou, prípadne podľa inštrukcií výrobcu.

  • Ak sa chystáte čistiť kufor, podvozok nikdy nevkladajte priamo do vody. Čistite ho vždy zvonku.

  • Kožené brašne nenechávajte na priamom slnku alebo blízko zdrojov tepla.

  • Ak vlastníte kožený obal, je dobré ho pred prvým použitím naimpregnovať špeciálnym prípravkom.

  • Impregnáciu na kožené obaly nanášajte najlepšie každé dva mesiace, aby sa ochranná vrstva nestratila.

  • Tašky nevešajte do skrine za ucho, radšej ich majte poskladané na poličke.

  • Ak potrebujete odstrániť škvrnu, skúste špeciálne odstraňovače škvŕn na textil. Vždy si overte, či je možné aplikovať na daný materiál.